Z wizytą w Muzeum Śląskim oraz na Stadionie Śląskim w Chorzowie

20180608_152243

W piątek 8 czerwca grupa uczniów Szkoły Podstawowej wzięła udział w wycieczce do Muzeum Śląskiego oraz w Memoriale Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim w Chorzowie

W muzeum oglądaliśmy m.in. wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, która jest pierwszą ekspozycją tak obszernie prezentującą niezwykle skomplikowaną historię Górnego Śląska bez pomijania spraw drażliwych i bolesnych, takich jak niemieckie dziedzictwo kulturowe i społeczne, dylematy towarzyszące plebiscytowi, przymusową służbę Górnoślązaków w Wehrmachcie i wiele innych. Wystawę, której na Górnym Śląsku oczekiwano z ogromnym  zainteresowaniem, i którą jeszcze przed powstaniem szeroko komentowano, w pierwszym roku istnienia obejrzało ok. 200 tysięcy osób. Jest największą, a zarazem najnowocześniejszą wystawą na Śląsku i o Śląsku i jedną z czołowych wystaw historycznych w polskich muzeach.

A po południu ponad 20 000 kibiców było na Stadionie Śląskim świadkami spektakularnego lekkoatletycznego wydarzenia – 64. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego przyniósł trzy najlepsze wyniki w tabelach światowych oraz – ku uciesze polskich fanów – imponujący triumf Justyny Święty-Ersetic nad amerykańską supergwiazdą Allyson Felix. Oprócz niej wielkimi gwiazdami byli: Anita Włodarczyk, Piotr Małachowski, Paweł Fajdek i cała czołówka kadry narodowej a także specjalistka od skoku w dal, Brittney Reese, biegaczka Genzebe Dibaba, dyskobol  Robert Harting, Lavillenie Renard – wielokrotny mistrz świata i olimpijski, rekordzista świata.

Opiekunami grupy byli mgr Jan Maniura oraz mgr Jakub Olczyk

 

Komentarze zostały wyłączone.