Z wizytą u naszej Patronki w parafii na Steblowie

paź 20, 2018 Wydarzenie Brak komentarzy
SAMSUNG DIGITAL CAMERA

W dniu 18 października 2018 r. uczniowie klas IV – VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum wraz z nauczycielami nawiedzili kościół pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu-Steblowie.

Jest to jeden z nielicznych, w zarazem pierwszy w Europie (konsekrowany w 1991 r.) kościół po jej wezwaniem – kolejne znajdują się w Gdańsku oraz w Wilkowicach (pow. leszczyński).

Na uwagę w steblowskiej świątyni zasługują: rzeźba Edyty Stein w ołtarzu głównym, witraż z postacią Świętej, menora (świecznik żydowski), obraz Edyty Stein. Na placu kościelnym znajduje się dzwonnica, w której jeden z dzwonów nosi imię Edyty Stein oraz rzeźba plenerowa przedstawiająca zakonnicę – Teresę Benedyktę od Krzyża (autorstwa p. Natalii Leykiny z Ukrainy).

W steblowskiej świątyni uczniowie wysłuchali historii kościoła, którą w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam ks. proboszcz Antoni Zając oraz uczcili relikwie swojej Patronki – św. Teresy Benedykty od Krzyża. Nie zabrakło modlitwy oraz pieśni do naszej Patronki: „Hevenu Shalom Alechem – A pokój niech będzie z Wami”.

Kościół w Steblowie był wymaganym miejscem do odwiedzenia zgodnie z Regulaminem Odznaki Krajoznawczej im. św. Edyty Stein, o którą ubiegają się nasi uczniowie.

 

Nauczyciel regionalista: L. Mzyk

Komentarze zostały wyłączone.