Wiedza przez doświadczenia

lut 20, 2018 Archiwum Brak komentarzy
20180111_094422

Wiele wzniosłych haseł przypomina nam jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu  np. „Woda to życie”, „Chcesz być  zdrowy  i młody nie stroń nigdy od wody”, „Czy do mycia, czy do picia woda jest podstawą życia”.

Uczniowie klasy Ia na zajęciach zgłębiali wiedzę na temat wody, jej właściwości  fizycznych i życiodajnej roli.  Wykonywali doświadczenia i zabawy badawcze, określali ,,Co pływa, co tonie”, a także ,,Co się rozpuszcza, a co nie”. Do wspólnego  eksperymentowania klasa Ia zaprosiła panią dr Aleksandrę  Wawroś- nauczyciela fizyki w naszej szkole.  Doświadczenia, mimo dużej wiedzy uczniów, zadziwiły ich, a nietypowe i zaskakujące nazwy pozostaną długo w pamięci. Zobaczyliśmy lewitujące jajko, tańczące rodzynki, kąpiel pieprzu i wiele innych interesujących doświadczeń.  Dla zainteresowanych podajemy jeden  z wielu ciekawych eksperymentów.

Sprzęt i odczynniki

– miska lub talerz
– woda

– zmielony pieprz
– płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie

Wykonanie

Nalej na talerz lub do miski wody po czym całą powierzchnię cieczy posyp pieprzem. Teraz zamocz na środku talerza (miski) palec. Nic się nie dzieje. Następnie czubek palca zmocz w płynie do mycia naczyń (mydle) i ponownie zanurz na środku talerza z wodą. Drobinki pieprzu na powierzchni wody zaczną uciekać od palca w kierunku brzegu naczynia.

 

Sylwia Patyna

Dodaj komentarz