Szybciej, dalej, mocniej. Akcja? Reakcja!

DSCN4428

22 listopada w Akademii Młodych Odkrywców gościli naukowcy z Laboratorium Pana Korka. Szaleni eksperymentatorzy postanowili przyjrzeć się prawom mechaniki klasycznej. Ten dział fizyki zajmuje się ruchem, równowagą i oddziaływaniem ciał w naszym otoczeniu. Mechanika klasyczna oparta jest na prawach ruchu sformułowanych przez angielskiego fizyka, matematyka i filozofa Isaaca Newtona w słynnym dziele „Philosophiae naturalis principia mathematica”.

Na pokazach zamiast punktów materialnych, sztywnych brył, układów odniesienia, wektorów czy równań ruchu pojawiły się balony, gwoździe, półmiski, ogromna drabina, palety do towarów, poduszki, pompa próżniowa oraz wielki materac.

Wszystkie te „pomoce naukowe” posłużyły do badania ruchu ciał pod wpływem działających sił. Odważni Odkrywcy, Poszukiwacze i Eksperci sprawdzali na własnej skórze (dosłownie!) zasadę bezwładności, akcji i reakcji oraz zachowania energii i pędu.

Kolejny raz przekonaliśmy się, że fizyka choć bywa trudna jest bardzo interesująca.

Organizatorzy AMO

Dodaj komentarz