” Światła cmentarz rozjaśniły, że aż łuna bije w dali lecz i takie są mogiły gdzie nikt lampki nie zapali” Władysław Broniewski – Zaduszki

dav

Szkolne Koło Wolontariatu działające w naszej szkole zorganizowało zbiórkę zniczy. Wszystkie klasy włączyły się w tę akcję.

26 października uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej oraz III Gimnazjum wraz z nauczycielami udali się na cmentarz Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu, gdzie złożyli zebrane znicze na mogile 194 dzieci – ofiar eksperymentu przeprowadzonego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej, w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych. Uczniowie i nauczyciele odmówili dziesiątkę różańca za zmarłych leżących na tym cmentarzu.

Na cmentarzu spoczywa również 14 nieznanych żołnierzy radzieckich, poległych w walkach z hitlerowskim najeźdźcą o wyzwolenie Lublińca.

Była to dla wszystkich chwila zadumy. Na cmentarzu panowała atmosfera smutku i ciszy. Uświadomiliśmy sobie, jak kruche jest ludzkie życie. Było to dla wszystkich wzruszające przeżycie.

Komentarze zostały wyłączone.