„Puchacz, sówka i uszatka – każda z nich to sowia gratka”

sowy3.1

Sowy to bardzo tajemnicze zwierzęta, wokół których narosło wiele przesądów. Ile mamy sów w Polsce i jakie tereny zamieszkują? Jak rozpoznać konkretny gatunek sowy? O tym, jaką rolę pełnią sowy w środowisku, na jakie zagrożenia są narażone i jak je chronić, 3 grudnia opowiadał studentom Akademii Młodych Odkrywców zoolog dr Wojciech Sierka.

Aby móc polować w ciemności, sowy wytworzyły wiele przystosowań. Na pierwszy rzut oka widać u sowy dużą „twarz”, tzw. szlarę, która działa jak nasza małżowina uszna i zbiera dźwięki do uszu sowy. Słuch, obok wzroku jest najważniejszym zmysłem sów, szczególnie tych typowo nocnych. Ponadto, ich lot jest bezszelestny gdyż pióra pokryte są specjalnym, wyciszającym meszkiem.

Sowy dobrze widzą zarówno w nocy jak i w dzień, ale nie widzą kolorów. Ponadto ich oczy są nieruchome i zawsze skierowane do przodu. Sowy kompensują to bardzo ruchomą głową, którą mogą obrócić nawet o 270 stopni.

W Polsce mamy 10 gatunków lęgowych, ale wiele z nich, np. puchacz, włochatka i sóweczka są rzadkimi gatunkami leśnymi. Najczęstszymi sąsiadami ludzi są puszczyki, płomykówki i sowy uszate. Sowy spotkać można najczęściej w miejscach, gdzie jest dużo starych drzew, np. rezerwatach czy starych parkach. Same nigdy nie budują gniazda.

Sowy, nasze sąsiadki, są ważnym elementem biologicznej układanki. Chociaż nasz chomik, świnka morska i kanarek wolałyby raczej sowy nie spotkać to warto wiedzieć jak ważne są dla człowieka. Może to ptasie spotkanie z sowami będzie pierwszym krokiem, żeby poznać tę wyjątkową wśród latających ptaków? Przybywajcie, sowy już tu na was czekają!

Organizatorzy AMO

Dodaj komentarz