POZOSTAŃMY WIERNI TEMU DZIEDZICTWU… – II miejsce w Wojewódzkim Konkursie „Edukacja regionalna w szkole”

cze 10, 2017 Archiwum Brak komentarzy
SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Uczniowie Gimnazjum im. św. Edyty Stein KSW w Lublińcu (w składzie 6-osobowym) uzyskali zaszczytne II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w finale VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu „Edukacja regionalna w szkole”, który odbył się 7 czerwca 2017r. w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie.

Konkurs organizowany jest corocznie przez Wojewodę Śląskiego i Śląskie Kuratorium Oświaty.  Celem konkursu jest pogłębianie więzi z regionem, poszanowanie dziedzictwa kulturowego oraz kształcenie odpowiedzialności za pielęgnowanie i popularyzację dorobku pokoleń.

Motywem tegorocznej edycji konkursu było hasło: „Region – Ludzie – Potencjał”. Konkurs przebiegał od stycznia do czerwca w czterech etapach zadaniowych. Finał Konkursu miał charakter bezpośredniej rywalizacji w formie potyczek drużynowych, które obejmowały symulację posiedzenia komisji budżetu obywatelskiego, wykonanie piosenki przedstawiającej wizję przyszłości swojej miejscowości oraz grę wiedzową dotyczącą 42 obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Niewątpliwym sukcesem edukacji regionalnej, który zapewnił nam udział w bezpośrednich potyczkach finałowych było opracowanie i realizacja projektu pt. „Wykorzystanie potencjału historycznego, przyrodniczego, kulturowego mojej miejscowości dla jej rozwoju”. Jako temat naszego projektu wybraliśmy: DZIEDZICTWO EDYTY STEIN W NASZYM MIEŚCIE”.

Nasi uczniowie – realizatorzy projektu: odkryli w sobie potencjał w zakresie wieloaspektowego DZIEDZICTWA Patronki Miasta – św. Edyty Stein, stworzyli dzieła dla przyszłości z odniesieniem do przeszłości (tabliczki pamięci, odznaka turystyczno-krajoznawcza, film, makieta rzeźby, utwór poetycki, utwór muzyczny), zaprezentowali swoje plany i przedsięwzięcia  w Urzędzie Miasta Lublińca podczas sesji Rady Miejskiej w filmie projektowym przestawiającym serwis informacyjny telewizji lokalnej z 2030r. https://youtu.be/E3oBiEup-sE

Cieszymy się niezmiernie, iż realizując z powodzeniem kolejne etapowe zadania, wypełnialiśmy przesłanie Konkursu, któremu niezmiennie od ośmiu lat trwania Konkursu przysługuje motto Jana Pawła II: „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu”.

Jako szkoła z tradycjami katolickimi oraz misją poszanowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu z dumą i radością prezentowaliśmy miasto Lubliniec.

Koordynator projektu: L. Mzyk