Obchody na Jasnej Górze z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

lis 04, 2018 Archiwum Brak komentarzy
sdr

W niedzielę 4 listopada 2018 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w głównych obchodach stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się na Jasnej Górze. Była to dokładnie setna rocznica dnia, kiedy w 1918 r. w jasnogórskim sanktuarium załopotała biało-czerwona flaga. Wydarzenie miało rangę narodową, nie tylko ze względu na znaczenie częstochowskiego Sanktuarium, ale także dlatego, że swym narodowym patronatem objął je prezydent RP Andrzej Duda.

Obok modlitwy za Ojczyznę, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości, realizowany był projekt edukacyjny „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Przygotowali go we współpracy z jasnogórskim klasztorem: delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach i częstochowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Projekt miał charakter edukacyjny. Jego celem było dotarcie, zwłaszcza do młodych, z przekazem o wydarzeniach z czasów zaborów i roku 1918, roli Jasnej Góry „w drodze” do niepodległości, a także o jasnogórskim bohaterze narodowym kpt. Arturze Wiśniewskim. To właśnie 4 listopada w 1918 r. sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski.

Uroczystości rocznicowe zainaugurowała w bazylice dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Na Eucharystii obecnych było prawie sto szkolnych pocztów sztandarowych, delegacje Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, Kuratorium Oświaty, NSZZ Solidarność, Polskiej Grupy Górniczej S.A., parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, kościelnych, w tym Kat. Stow. „Civitas Christiana”. Obecna była także ponad 40-osobowa grupa dzieci z polskich szkół na Litwie.

Naszą szkołę w poczcie sztandarowym reprezentowali: Oliwia Poloczek, Inka Plewa, Julia Paczek, Lena Gembała oraz Daniel Piosek i Patryk Pilarski.

Podczas Mszy św. w darach ołtarza zaniesiono 5 specjalnych ksiąg „Sto życzeń na 100 lat dla Polski”. Życzenia dla Niepodległej uczniowie wpisywali w szkołach. Jedną z 5 specjalnych ksiąg wspólnie zanieśli dyrektor naszej szkoły Dariusz Przyłas i uczeń Patryk Pilarski.

Po części modlitewnej na błoniach jasnogórskich rozpoczął  się „patriotyczny piknik”. Z placu im. Wł. Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza dotarł barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową. Nie zabrakło regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”.

Uczniowie naszej szkoły Wiktoria Szewczyk, Małgorzata Wawroś i Kamil Zając ubrani w „maciejówki” wspólnie z innymi uczestnikami zatańczyli poloneza.  Czapki „maciejówki” pięknie udekorowała pani Katarzyna Pluta.

Opiekę nad uczniami podczas niedzielnego wyjazdu do Częstochowy sprawowały: p. Brygida Cziudai i p. Liliana Mzyk.

Dodaj komentarz