Klasa V B na warsztatach w „KUKA” i  u Matki Bożej Piekarskiej w Piekarach Śląskich

W dniu 14 czerwca 2019r. odbyła się kolejna wycieczka klasy V B z wychowawcą. Tym razem uczniowie udali się do Katowic do przedsiębiorstwa „KUKA”, gdzie wzięli udział w warsztatach. Ten punkt programu wycieczki był możliwy dzięki p. Olczykom – rodzicom Filipa z klasy V B. Udostępnili oni zdjęcie pracy Filipa przedsiębiorstwu „KUKA”. Szczegóły:https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2354016088156651&id=2351548861736707

Praca przedstawiała jednego z robotów firmy „KUKA” – model został odtworzony z klocków lego. Filip wykonał z swojego robota na szkolny wernisaż „Sztuki naiwnej” w Muzeum Edyty Stein w Lublińcu, przedstawiający pasje uczniów naszej szkoły, inicjatorem wernisażu była p. Anna Bałdyga – nauczyciel ceramiki.

Podczas warsztatów w Katowicach przedstawiono nam prezentację multimedialną dotyczącą historii robotów oraz firmy „KUKA”, zobaczyliśmy również filmiki pokazujące możliwości robotów zaprogramowanych przez człowieka, m.in. roboty potrafią tańczyć, grać na instrumentach muzycznych, a także w tenisa stołowego, są wykorzystywane przy produkcji efektów specjalnych w filmach, a co nam się najbardziej podoba – potrafią oczywiście sprzątać.

Uczniowie mogli zobaczyć cykl sterowania robota na przykładzie maszyny pakującej kartony (krótki film z tego wydarzenia znajduje się na podanej powyżej stronie internetowej) oraz z grupach uczestniczyć w sterowaniu dwóch typów robotów. Dostaliśmy również upominki od firmy „KUKA”.

Z Katowic udaliśmy się do sąsiadujących Piekar Śląskich, aby odwiedzić Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej – Matki Bożej Piekarskiej. Pod opieką p. przewodnik nawiedziliśmy bazylikę z jej kaplicami, byliśmy na Rajskim Placu, zwiedziliśmy Muzeum Sanktuaryjne, wpisaliśmy się do Księgi Pamiątkowej.

Cudowny wizerunek Maryi Panny znajduje się w Piekarach od  r. 1313, po przeniesieniu jej wizerunku w 1659 roku do ołtarza głównego miały miejsce liczne uzdrowienia. Do największych cudów za wstawiennictwem Matki Boskiej Piekarskiej zalicza się: 1676 – ustąpienie zarazy w Tarnowskich Górach, 1680 – uleczenie Pragi z dżumy, 1683 – wygrana Odsiecz Wiedeńska. U Matki Bożej Piekarskiej modlił się król Jan III Sobieski (1683) , a Karol Wojtyła (przyszły papież Jan Paweł II) nawiedzał corocznie to miejsce podczas pielgrzymek, gdzie głosił Słowo Boże do ludzi utrudzonych ciężką pracą (w latach 1965 – 1978).

Matka Boża Piekarska jest patronką ludzi pracy na Śląsku, obraz  jest otoczony kultem religijnym wśród górników,hutników oraz Ślązaków. Było to już nasze drugie sanktuarium na Śląsku odwiedzane z klasą, bowiem w kwietniu br. gościliśmy na Górze Św. Anny w Sanktuarium Św. Anny.

Wyedukowani w Katowicach, a uduchowieni w Piekarach Śląskich wróciliśmy do Lublińca, mając za sobą kolejną udaną wycieczkę klasową. Opiekę podczas wycieczki sprawowali: wychowawczyni p. Liliana Mzyk oraz p. Jakub Olczyk.

Wychowawca klasy V B: L. Mzyk

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *