„100 postaci na stulecie niepodległości” – otwarcie wystawy

lis 13, 2018 Archiwum Brak komentarzy
IMG-20181111-WA0004

9 listopada 2018 roku w Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „100 postaci na stulecie niepodległości” Międzyszkolny Klub Historyczny zorganizowanej przez Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej. Organizatorzy powitali przybyłych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz miejskich, dyrektor Biblioteki Miejskiej, dyrektorzy lublinieckich szkół, przedstawiciele Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa 74 GPP”, przedstawiciele ZHP Hufiec Lubliniec, miłośnicy historii ziemi lublinieckiej oraz uczniowie i ich rodzice.

Wystawa „Sto postaci na 100-lecie niepodległości” była podsumowaniem projektu w jakim uczniowie z pięciu lublinieckich szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych mieli okazję brać udział od maja do października 2018 roku.

Celem projektu było przybliżenie uczniom osób, które w różnym okresie – począwszy od okresu rozbiorów, aż do czasu kształtowania się państwowości II RP wpływały na rozwój idei niepodległościowej wśród narodu polskiego. Uczniowie zapoznawali się z biogramami postaci, a następnie wykonywali plakaty, które w zwięzły sposób miały przedstawiać zasługi wybranych osób. Były to postacie sztandarowe  jak  Józefa Piłsudski, Roman Dmowski czy Ignacy Jan Paderewskiego ale również mniej znane, które nie tylko orężem, ale także piórem, pędzlem lub czynem społecznym walczyły o to, aby w narodzie polskim rozwijać ducha patriotyzmu, walki o rozwój młodego pokolenia i  krzewienie ideałów oraz tradycji polskiej kultury i nauki.

Zanim zaproszono gości do obejrzenia przedstawionych postaci uczniowie Międzyszkolnego Klubu Historycznego zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny wprowadzający w klimat wystawy.

Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa będzie przypomnieniem, a także inspiracją do poszukiwania dalszych informacji o przedstawionych postaciach.